Atrakcje w okolicy
Park Zdrojowy – Jedną z głównych atrakcji miasta jest zdecydowanie Park Zdrojowy. Doskonałe miejsce na wypoczynek w pięknej scenerii. Pierwotnie miejsce to miało pomieścić przepompownię wody mineralnej, ale pomysł ewoluował i obecnie mieści imponującą galerię sztuki z regularnymi wystawami. Można tu także obejrzeć spektakle i klimatyczne koncerty. W pobliżu znajduje się źródło Piwniczanka, słynące z doskonałej wody a także bogata kolekcja palm uprawianych przez wieloletniego ogrodnika zdrojowego Franciszka Kamińskiego.
Rynek Piwniczna Zdrój – warto wybrać się na rynek. Dzięki pięknym XX i XIX-wiecznym kamienicom widać tu przede wszystkim historię minionych wieków. Warto również zwrócić uwagę na okazały budynek Ratusza oraz znajdującą się niemal w centrum zabytkową XVII-wieczną studnię. Zaopatrywała mieszczan w wodę, a później służyła jako zbiornik przeciwpożarowy. Co ciekawe, studnia była zasilana wodą z drewnianej rury. Miasto przed wiekami posiadało własny system wodociągowy. Przy niej znajduje się również zabytkowy wóz strażacki, który jest kolejną ciekawą atrakcją.
Park św. Kingi znajduje się we wsi Głębokie w gminie Piwnicza- Zdrój. To miejsce chętnie odwiedzane przez kuracjuszy, na których czekają piękne parki. Jednym z nich jest Park „U źródeł św. Kingi”. Namacalna postać patrona tego miejsca strzeże pod zadaszeniem naturalnego źródła wody mineralnej. W parku znajdują się szlaki pieszo- edukacyjne wytyczone skałkami, zwieńczone tablicami, które w skrócie opisują legendarne cuda św. Kingi oraz florę i faunę okolicy. Na szczycie pobliskiej góry znajduje się mały naturalny staw i platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny Popradu w kierunku Piwniczej – Zdroju. Nieco wyżej znajduje się Drzewo Papieskie, dar polskich leśników.
Równie atrakcyjny jest Park Węgielnik- Skałki – niedaleko centrum. Na szczyt wzniesienia prowadzi specjalnie przygotowana ścieżka rekreacyjna z udogodnieniami w postaci drewnianych stopni i poręczy. Na polanach rekreacyjnych znajdują się grille, altany, boiska do siatkówki, ścieżki zdrowia oraz mały plac zabaw dla dzieci. Mała wieża widokowa oferuje widoki na okolicę. Ciekawą atrakcją jest także platforma widokowa, zawieszona na wychodni skalnej. Przy skalnej ścianie znajduje się szlak łańcuchowy o wysokim stopniu trudności.
Piękna polana Pasma Niemcowa – Niemcowa – Radziejowa. Docierając w to miejsce można podziwiać piękne krajobrazy Doliny Popradu oraz panoramę Tatr. Latem działa również sezonowe schronisko „Chatka pod Niemcową”, chętnie odwiedzane przez osoby przedkładające klimat nad wygodę. Na Niemcowej mieściła się szkoła podstawowa dla dzieci mieszkających w pobliżu. Wyjaśnia to Maria Kowacka w swojej książce ,,Szkoła nad obłokami”. W czteroklasowej szkole uczestniczył jeden nauczyciel i 15-25 dzieci. Jedyny nauczyciel słóżył dzieciom i ich rodzicom.
Bacówka na Obidzy – Obidza to malowniczy przysiółek Piwnicznej, przez który prowadzi szlak na Radziejową. Słynna Bacówka na Obidzy to miejsce znane z pięknych krajobrazów jak panorama Beskidu sądeckiego, pokoi i pysznego jedzenia. Czekają tu na Ciebie pyszne zupy, pierogi i naleśniki. Istnieje również kolacja z rybą lub mięsem, a można zrelaksować się przy kawie lub herbacie. Wszystko to w pięknym otoczeniu, dzięki któremu wypoczynek w Pasterskiej Chacie będzie miłym przeżyciem dla wszystkich gości.
Radziejowa – Piwniczna-Zdrój to idealne miejsce dla miłośników górskich wycieczek. Być może jednym z najciekawszych miejsc pieszych wędrówek w tej części Małopolski jest Radziejowa (1266,5 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Można tu dojść z Piwnicznej przez Trześniowy Groń lub przez bacówki Obidza i Wielki Rogacz. Jeśli wejdziesz na górę, możesz cieszyć się wspaniałym widokiem. Można go oglądać z wieży widokowej, której historia rozpoczęła się w 2006 roku. Trasa piesza składa się głównie z lasów i otwartych przestrzeni, z których roztaczają się panoramiczne widoki na góry. Nie brakuje też miejsc, w których można schronić się przed palącym słońcem.
Stara Lubovna – Stara Lubovna to malownicze miasteczko, do którego polscy turyści z łatwością dotrą z Piwnicznej-Zdroju. Również zwiedzanie zamku Lubowelskiego to jedna z najciekawszych przygód, które warto przeżyć podczas wypoczynku we wschodniej Słowacji, więc chętnych na taką wycieczkę nie brakuje. Można poznać historię średniowiecznych budowli zamku, zobaczyć Renesansowe wieże i zbiory muzeum (m.in. kolekcja portretów Lubomirskich). Latem można skosztować słowackiej kuchni w karczmie zamkowej i pospacerować po skansenie u podnóża zamku. Zabytkowy rynek otaczają znaczące architektonicznie kamienice.Kamienny Zamek Lubowelski stoi nad dzielnicą Podsadek na wapiennym klifie na wysokości 711 m n.p.m. Wchodziła w skład systemu fortyfikacji strzegących granic Królestwa Węgier.
Ogrody Biblijne – Interesujące są również Muszyńskie Ogrody Biblijne. To wyjątkowe miejsce działa od 2015 roku, a jego założycielem był ksiądz Paweł Sterbach. Znajdziecie tu nie tylko wspaniałe okazy botaniczne wspomniane w Biblii, ale także plenerowe próby odtworzenia treści Biblii. 1,3 ha z 5 ogrodami tematycznymi. To miejsce może być świetną odskocznią nawet dla tych, którzy nie przepadają za religią. W Muszyńskich Ogrodach Biblijnych można również nacieszyć się wodą ze źródła mineralnego „Maryja”.
Zamek Rytro – Położony we wsi Rytro, około 8 km od miejscowości Piwniczna-Zdrój. Powstał w średniowieczu, prawdopodobnie na przełomie XIII-XIV wieku. Zamek składał się z zamku rzeczywistego usytuowanego na szczycie góry oraz zamku usytuowanego po stronie północnej i chronionego wałem ziemnym. Zachowały się pozostałości baszt i murów obronnych. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Dolinę Popradu. Dzięki pracom restauratorskim i konserwatorskim budynek został odbudowany i obecnie można spacerować np. po fragmentach murów.